Survivor: Borneo[]
Survivor: The Australian Outback[]
Survivor: Vanuatu[]
Survivor: Panama[]
Survivor: Cook Islands[]
Survivor: Gabon[]
Survivor: Tocantins[]
Survivor: Nicaragua[]
Survivor: Philippines (Original Returnees)[]
Contestant | Original Tribe | Merged Tribe | Finish | Votes Against | |
---|---|---|---|---|---|
Denise Stapley 41, Cedar Rapids, IA |
Matsing | 1st Voted Out Day 3 |
5 | ||
Lisa Whelchel 49, Dallas, TX |
Tandang | 2nd Voted Out Day 6 |
4 | ||
Michael Skupin 50, White Lake, MI The Australian Outback |
Tandang | 3rd Voted Out Day 8 |
4 | ||
Malcolm Freberg 25, Hermosa Beach, CA |
Matsing | 4th Voted Out Day 10 |
4 | ||
Abi-Maria Gomes 32, Los Angeles, CA |
Tandang | Quit Day 12 |
0 | ||
Carter Williams 24, Shawnee, KS |
Kalabaw | 5th Voted Out Day 13 |
5 | ||
Jonathan Penner 50, Los Angeles, CA Cook Islands & Micronesia |
Kalabaw | 6th Voted Out Day 16 |
4 | ||
Pete Yurkowski 24, Holmdel, NJ |
Tandang | Dangrayne | 7th Voted Out 1st Jury Member Day 19 |
4 | |
Artis Silvester 53, Terry Town, LA |
Tandang | 8th Voted Out 2nd Jury Member Day 22 |
5 | ||
Jeff Kent 44, Austin, TX |
Kalabaw | 9th Voted Out 3rd Jury Member Day 25 |
5 | ||
R.C. Saint-Amour 27, New York, NY |
Tandang | 10th Voted Out 4th Jury Member Day 27 |
9 | ||
Katie Hanson 22, Newark, DE |
Kalabaw | 11th Voted Out 5th Jury Member Day 30 |
14 | ||
Sarah Dawson 28, Silver Spring, MD |
Kalabaw | 12th Voted Out 6th Jury Member Day 33 |
5 | ||
Dana Lambert 32, Winston-Salem, NC |
Kalabaw | 13th Voted Out 7th Jury Member Day 36 |
9 | ||
Russell Swan 45, Glenside, PA Samoa |
Matsing | 14th Voted Out 8th Jury Member Day 38 |
6 | ||
Angie Layton 20, Provo, UT |
Matsing | Runners-Up | 0 | ||
Roxanne Morris 28, Brooklyn, NY |
Matsing | 0 | |||
Zane Knight 28, Danville, VA |
Matsing | Sole Survivor | 6 |
Survivor: Caramoan (With Original Returnees)[]
Contestant | Original Tribe | Switched Tribe | Merged Tribe | Finish | Votes Against | |
---|---|---|---|---|---|---|
John Cochran 25, Washington D.C. South Pacific |
Bikal | 1st Voted Out Day 3 |
6 | |||
Dawn Meehan 42, South Jordan, UT South Pacific |
Bikal | 2nd Voted Out Day 5 |
6 | |||
Sherri Biethman 41, Boise, ID |
Gota | 3rd Voted Out Day 7 |
8 | |||
Eddie Fox 23, East Brunswick, NJ |
Gota | Evacuated Day 10 |
8 | |||
Erik Reichenbach 27, Santa Clarita, CA Micronesia |
Bikal | 4th Voted Out Day 10 |
6 | |||
Brenda Lowe 29, Miami, FL Nicaragua |
Bikal | 5th Voted Out Day 13 |
8 | |||
Andrea Boehlke 23, New York, NY Redemption Island |
Bikal | Bikal | 6th Voted Out Day 16 |
4 | ||
Reynold Toepfer 30, San Francisco, CA |
Gota | Bikal | 7th Voted Out Day 19 |
9 | ||
Malcolm Freberg 25, Hermosa Beach, CA Philippines |
Bikal | Bikal | Enil Edam | 8th Voted Out Day 22 |
7 | |
Phillip Sheppard 54, Santa Monica, CA Redemption Island |
Bikal | Bikal | 9th Voted Out 1st Jury Member Day 25 |
10 | ||
Michael Snow 44, New York City, NY |
Gota | Bikal | 10th Voted Out 2nd Jury Member Day 28 |
5 | ||
Corinne Kaplan 33, Los Angeles, CA Gabon |
Bikal | Gota | 11th Voted Out 3rd Jury Member Day 30 |
11 | ||
Julia Landauer 21, Stanford, CA |
Gota | Gota | 12th Voted Out 4th Jury Member Day 31 |
9 | ||
Matt Bischoff 38, Cincinnati, OH |
Gota | Gota | 13th Voted Out 5th Jury Member Day 33 |
13 | ||
Brandon Hantz 21, Katy, TX South Pacific |
Bikal | Gota | 14th Voted Out 6th Jury Member Day 36 |
5 | ||
Laura Alexander 23, Washington, D.C. |
Gota | Gota | Evacuated 7th Jury Member Day 36 |
2 | ||
Shamar Thomas 27, Brooklyn, NY |
Gota | Gota | 15th Voted Out 8th Jury Member Day 38 |
16 | ||
Hope Driskill 25, Oceanside, NY |
Gota | Gota | Runners-Up | 6 | ||
Allie Pohevitz 23, Jefferson City, MO |
Gota | Bikal | 2 | |||
Francesca Hogi 38, Brooklyn, NY Redemption Island |
Bikal | Bikal | Sole-Survivor | 0 |