Editor's Note: Certain seasons don't actually have results because I made the casts and then promptly abandoned the Brants due to laziness. Sorry about that... but not really. Feel free to draw your own conclusions about the seasons.
Editor's Note: The Toad's Big Brother series does not normally intersect with BeIoitvivor casts - however, this exception had to be made because of this TWISTOSTWIST. Therefore, the coaches in the photo below will be censored by Threeee people! because this isn't 2011 Wolduwiki
Week No.
HoH Winner
Coach's Comp
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Peekin' Zeke
SLWB
Claire [The Brother]
r
Creepy Man
r
r
Risotto
Risotto
2
Max
Kerina [Anne Marit]
Amelie
Max
Aly
Lil Uzi
Lil Uzi
Lil Uzi
3
Lorenzo
Katie [Amelie]
Risotto
Lorenzo
Risotto
Anne Marit
Anne Marit
Anne Marit
4
Peekin' Zeke
Alli [Creepy Man]
Risotto
Max
Risotto
Reset Button
Aly
Aly
The Coaches Enter The Game
5
Amelie
Max
Amelie
Max
Aly
Aly
Aly
6
Alli
Kerina
Amelie
Peekin' Zeke
Peekin' Zeke
Creepy Man
Creepy Man
7
Claire
Max
Amelie
Max
Max
Katie
Katie
Jury Phase Begins
FF
Kerina
Claire
The Brother
Claire
Alli
Alli
Alli
8
Katie
Claire
Claire
Creepy Man
Creepy Man
Kerina
Kerina
9
Lorenzo
Kerina
Kerina
Katie
Risotto
Risotto
Risotto
FF
Amelie
Claire
Lorenzo
Claire
Claire
The Brother
The Brother
10
Kerina
Katie
Lorenzo
Katie
Katie
Lorenzo
The Brother
11
Lorenzo
Amelie
Lorenzo
Amelie
Kerina
Kerina
Kerina
FF
Lorenzo
Amelie
Amelie
The Brother
Runner-Up: The Brother (2 Jury Votes)
Winner: Lorenzo Music (5 Jury Votes)
America's Favorite: Kerina
Big Brother 18[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Ronnie
Shrimp Guy
Viper
Shrimp Guy
Shrimp Guy
Viper
Anneliese
2
Simone
Viper
Anneliese
Viper
Chucklissa
Chucklissa
Chucklissa
3
Koops
Noo-Noo
Ronnie
Noo-Noo
Anneliese
Ronnie
Anneliese
4
RDR
Ronnie
Viper
Ronnie
Ronnie
Hilda
Hilda
5
Starry Night
Ninja Brian
Simone
Ninja Brian
Eboshi
Simone
Eboshi
6
Hilda
Molly
Simone
Molly
RDR
RDR
RDR
Jury Phase Begins
FF
Noo-Noo
Hilda
P&P
Hilda
Hilda
Koops
Koops
7
Simone
Viper
Simone
Viper
Molly
Molly
Molly
8
P&P
Viper
Viper
Simone
Simone
Ninja Brian
Ninja Brian
9
Starry Night
Noo-Noo
Noo-Noo
P&P
P&P
Ninja Brian
Ninja Brian
10
Viper
Koops
Koops
Starry Night
Ninja Brian
Ninja Brian
Ninja Brian
11
Noo-Noo
Starry Night
Noo-Noo
Starry Night
Koops
Koops
Koops
12
Starry Night
Viper
Noo-Noo
Noo-Noo
Runner-Up: Starry Night (3 Jury Votes)
Winner: Viper (4 Jury Votes)
America's Favorite: Molly Rankin
Big Brother 19: Rockin' Rivals[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Aubry
Yellow Man
Arthur & Julia
Katy
Taylor
Poopybutthole
Taylor
2
Cuphead
Julia
Twitter
Julia
Arthur
Arthur
Arthur
3
Patrick
Yellow Man
Patrick
Yellow Man
Poopybutthole
Poopybutthole
Poopybutthole
4
Scot
Bella
Aubry
Bella
Twitter
Twitter
Twitter
5
Bella
The Devil
Aubry
The Devil
The Devil
Cuphead
Cuphead
6
Julia
Cuphead
Lauren
Cuphead
Patrick
Patrick
Patrick
Jury Phase Begins
Patrick Returns
7
Cuphead
Julia
Bella
Julia
Julia
Bella
Katy
8
Yellow Man
Patrick
Scot
Patrick
Aubry
Aubry
Aubry
FF
Cuphead
Bella
Scot
Bella
Katy
Katy
Katy
9
Lauren
Scot
Cuphead
Scot
Patrick
Patrick
Patrick
10
Scot
Lauren
Yellow Man
Lauren
Lauren
Yellow Man
Bella
11
Yellow Man
Scot
Cuphead
Scot
Bella
Cuphead
Bella
12
Yellow Man
Scot
Scot
Cuphead
Runner-Up: Small Yellow Man (2 Jury Votes)
Winner: Cuphead (5 Jury Votes)
America's Favorite: Julia
Big Brother 20: Second Chances[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
BotB Winners
PoV Winner
Nominations
Evicted
Simone Nguyen, Canberra, & Noo-Noo Join Team America
1
Arthur & Julia
Nick
Nick
Noo-Noo
Queen Bean
Queen Bean
Reviewbrah
Canberra
Noo-Noo
Reviewbrah
Anneliese
Anneliese
2
Guzma
Canberra
Canberra
Canberra
Robyn
Robyn
Arthur & Julia
Noo-Noo
Robyn
Arthur & Julia
Hilda
Lorde
3
Arin
Canberra
Canberra
Noo-Noo
Lorde
Guzma
Arthur & Julia
Simone
Lorde
Arthur & Julia
Guzma
Noo-Noo
4
Noo-Noo
Anneliese
Anneliese
Hilda
Simone
Noo-Noo
Canberra
Arin
Simone
Canberra
Noo-Noo
Mr. G&W
5
Anneliese
Arthur & Julia
Arin
Arthur & Julia
Canberra
Canberra
Mr. G&W
Canberra
Arin
Hilda
Mr. G&W
Hilda
Jury Phase Begins
6
Arin
Simone
Simone
Lorde
Arthur & Julia
Arin
Hilda
Mr. G&W
Arthur & Julia
Hilda
Arin
Anneliese
FF
Anneliese
Arthur & Julia
Arthur & Julia
Mr. G&W
Hilda
Hilda
Hilda
7
Nick
Mr. G&W
Arthur & Julia
Slippery Slappers
Mr. G&W
Simone
Slippery
Simone
Arthur & Julia
Lorde
Simone
Lorde
8
Reviewbrah
Mr. G&W
Mr. G&W
Mr. G&W
Reviewbrah
Arthur & Julia
Anneliese
Lorde
Nick
Anneliese
Arthur & Julia
Arthur & Julia
Arin Hanson Returns
9
Mr. G&W
Anneliese
Arin
Anneliese
Anneliese
Arin
Nick
10
Arin
Lorde
Reviewbrah
Lorde
Lorde
Reviewbrah
Slippery
FF
Nick
Mr. G&W
Arin
Mr. G&W
Mr. G&W
Arin
Anthony
11
Reviewbrah
Nick
Arin
Nick
Reset Button
Arin
Anthony
Arin
Reviewbrah
Arin
Reviewbrah
Nick
Nick
Nick
12
Reviewbrah
Arin
Slippery Slappers
Arin
Arin
Anthony
Anthony
FF
Reviewbrah
Anthony
Slippery Slappers
Slippery
Runner-Up: Anthony! (0 Jury Votes)
Winner: TheReportOfTheWeek (9 Jury Votes)
America's Favorite: Mr. Game and Watch
Big Brother 21[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Tyler
Samus
Mara
Roark
Roark
Cala Maria
Cala Maria
2
Andy
Mary-Ann
Mary-Ann
Samus
Samus
Cala Maria
Cala Maria
3
Pickle Reeeee
Mara
Andy
Mara
Little Kanye
Tyler
Little Kanye
4
Melinda
Sequester
Mother Superior
Sequester
Sequester
Mother Superior
Mara
5
Pauline
Mother Superior
Mother Superior
Mary-Ann
Tyler
Tyler
Tyler
Jury Phase Begins
6
Grendel
Mother Superior
Andy
Melinda
Melinda
Pickle Reeeee
Pickle Reeeee
FF
Mary-Ann
Pauline
Andy
Pauline
Mother Superior
Andy
Mother Superior
7
Mara
Pickle Reeeee
Andy
Pickle Reeeee
Mary-Ann
Mary-Ann
Mary-Ann
8
Cala Maria
Pauline
Pauline
Mara
Mara
Andy
Andy
9
Grendel
Cala Maria
Pickle Reeeee
Cala Maria
Andy
Pickle Reeeee
Andy
10
Pickle Reeeee
Grendel
Pauline
Grendel
Cala Maria
Pauline
Cala Maria
FF
Grendel
Pauline
Pickle Reeeee
Pickle Reeeee
Runner-Up: Grendel (2 Jury Votes)
Winner: Pauline (5 Jury Votes)
America's Favorite: Andy Sturmer
Big Brother 22[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Regina
Werner
Werner
Mollusque-Lanceur
Rodney
Rodney
Rodney
2
Ms. Nogard
Sasha
Jirard
Sasha
Sasha
Phasma
Phasma
3
Regina
Mollusque-Lanceur
Werner
Mollusque-Lanceur
Jirard
Werner
Jirard
4
Phasma
Ms. Nogard
Phasma
Ms. Nogard
Eva
Eva
Eva
5
Mollusque-Lanceur
Werner
Mollusque-Lanceur
Japeth
Regina
Regina
Regina
Jury Phase Begins
6
Mother Mae-Eye
Gibby
Mollusque-Lanceur
Gibby
Gibby
Kass
Matt
FF
Phasma
Ms. Nogard
Ms. Nogard
Matt
Japeth
Japeth
Japeth
7
Mollusque-Lanceur
Werner
Matt
Werner
Werner
Ms. Nogard
Ms. Nogard
8
Mother Mae-Eye
Kass
Mollusque-Lanceur
Kass
Matt
Matt
Matt
9
Phasma
Mollusque-Lanceur
Mother Mae-Eye
Mollusque-Lanceur
Ms. Nogard
Ms. Nogard
Ms. Nogard
10
Kass
Phasma
Mother Mae-Eye
Phasma
Mollusque-Lanceur
Mother Mae-Eye
Mollusque-Lanceur
FF
Phasma
Kass
Kass
Mother Mae-Eye
Runner-Up: Mother Mae-Eye (3 Jury Votes)
Winner: Captain Phasma (4 Jury Votes)
America's Favorite: Kassandra McQuillen
Big Brother 23: Clash of the Cliques[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
Catbus Wins Competition; Garfielf Enters Game
1
Garfielf
Milford
Sammy
Milford
MattyB
MattyB
MattyB
2
Matt B.
Milford
Sammy
Milford
Garfielf
Sammy
Garfielf
3
Milford
Mattie
Mme. Broode
Mattie
Mattie
Matt B.
Matt B.
Sammy Wins The Coup d'Etat
4
Mme. Broode
Mr. Creosote
Mme. Broode
Sammy
Catbus
Catbus
Sammy Uses The Coup d'Etat On Himself/Catbus
Matt B.
Matt B.
Mr. Creosote
Jury Phase Begins
5
Catbus
Mme. Broode
Catbus
Mme. Broode
Mme. Broode
Mrs. Norris
Ankha
6
Marcel
Milford
Ankha
Milford
Catbus
Catbus
Catbus
FF
Mrs. Norris
Marcel
Sammy
Marcel
Marcel
Denise
Mr. Creosote
7
Milford
Denise
Mr. Creosote
Denise
Mrs. Norris
Mrs. Norris
Mrs. Norris
8
Mr. Creosote
Denise
Milford
Denise
Denise
Sammy
Sammy
9
Milford
Ankha
Sammy
Ankha
Mr. Creosote
Sammy
Mr. Creosote
10
Ankha
Milford
Milford
Sammy
Runner-Up: Ankha (3 Jury Votes)
Winner: Sammy the Dead Rat (4 Jury Votes)
America's Favorite: Denise Martin
Big Brother 24[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Capt. Syrup
Young Thug
Little Dipper
Young Thug
Young Thug
King Dice
Somvilay
2
Cara Maria
Cuca
Cara Maria
Cuca
Cuca
Burl
Little Dipper
3
Capt. Syrup
Somvilay
JP
Somvilay
Cara Maria
Cara Maria
Cara Maria
Jury Phase Begins
4
Kym
Turid
Turid
King Dice
King Dice
JP
JP
5
Turid
Somvilay
Capt. Syrup
Somvilay
Kym
Kym
Kym
6
Little Dipper
Capt. Syrup
JP
Capt. Syrup
Capt. Syrup
JP
Turid
7
JP
Little Dipper
Turid
Little Dipper
Burl
Burl
Burl
8
Somvilay
Little Dipper
JP
Little Dipper
Turid
Turid
Turid
9
Little Dipper
JP
Motherboard
JP
JP
Motherboard
Somvilay
10
Little Dipper
Somvilay
Motherboard
Motherboard
Runner-Up: Somvilay Xayaphone (2 Jury Votes)
Winner: Little Dipper (5 Jury Votes)
America's Favorite: Captain Syrup
Big Brother 25[]
Week No.
HoH Winner
MVP
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Scroopy
Cagney
John
Ghetsis
John
Sabrina
Sabrina
Sabrina
Cookatiel
Cookatiel
2
Yarna
Marit
Cab
Yarna
Cab
Cab
Gordon
Gordon
Cookatiel
Cookatiel
3
Mary
Cookatiel
Gordon
Marit
Gordon
Zeke
Zeke
Zeke
Marit
Cagney
4
Gordon
America
Mary
John
Mary
Yarna
Yarna
Yarna
Victoria
Victoria
5
Ghetsis
America
Marit
Mary
Marit
Marit
Miss Mush
Miss Mush
Dry Lanky
Dry Lanky
Jury Phase Begins
6
Scroopy
America
Candywife
Candywife
Ghetsis
John
John
John
Victoria
Victoria
FF
Cagney
Victoria
Scroopy
Victoria
Cookatiel
Cookatiel
Cookatiel
7
Gordon
Candywife
Ghetsis
Candywife
Candywife
Mary
Mary
8
Cagney
Victoria
Cagney
Victoria
Gordon
Ghetsis
Gordon
John Lithgow Returns to the Game
9
Ghetsis
Miss Mush
Victoria
Miss Mush
Scroopy
Scroopy
Scroopy
10
Mary
Dry Lanky
Cagney
Dry Lanky
John
John
John
FF
Dry Lanky
Ghetsis
Mary
Ghetsis
Ghetsis
Miss Mush
Miss Mush
11
Mary
Cagney
Dry Lanky
Cagney
Cagney
Dry Lanky
Victoria
12
Dry Lanky
Miss Mush
Mary
Miss Mush
Victoria
Mary
Victoria
13
Dry Lanky
Miss Mush
Miss Mush
Mary
Runner-Up: Dry Lanky (1 Jury Vote)
Winner: Mary Moo Cow (8 Jury Votes)
America's Favorite: Gordon Crisp
Big Brother 26: Family Ties[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Wally Jr.
Bernice
Zeniba
Bernice
Raven
Yubaba
Raven
2
Natalie
Wally
Nadiya
Zeniba
Wally Jr.
Wally Jr.
Wally Jr.
3
Wally
Nadiya
Natalie
Grendel
Grendel
Guppy
Guppy
4
Nadiya
Yubaba
Nadiya
Yubaba
Zeniba
Zeniba
Zeniba
5
Wally
Nadiya
Wally
Nadiya
Nadiya
Trigon
Natalie
Raven Returns
6
Guppy
Raven
Trigon
Natalie
Wally
Wally
Wally
Jury Phase Begins
FF
Trigon
Guppy
Gibby
Bernice
Natalie
Natalie
Natalie
7
Raven
Gibby
Gibby
Guppy
Guppy
Yubaba
Yubaba
8
Trigon
Gibby
Trigon
Gibby
Gibby
Grendel's Mom
Bernice
FF
Grendel's Mom
Esiquiel
Raven
Esiquiel
Yubaba
Trigon
Yubaba
9
Trigon
Grendel's Mom
Esiquiel
Grendel's Mom
Raven
Bernice
Raven
10
Esiquiel
Grendel's Mom
Grendel's Mom
Bernice
Trigon
Trigon
Trigon
FF
Bernice
Esiquiel
Grendel's Mom
Grendel's Mom
Runner-Up: Bernice Butcher (1 Jury Vote)
Winner: Esiquiel Butcher (6 Jury Votes)
America's Favorite: Gibby Gibson
Big Brother 27[]
Week No.
HoH Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
1
Miror B.
Edgar
Miror B.
Edgar
Edgar
Sally
Glydon
2
Kirbina
Scarce
BBBC
Pizza the Hutt
Kerri
Kerri
Kerri
The Public Votes Courtney Marit Into The Game
3
Phoebe
Anne Maria
Pizza the Hutt
Anne Maria
Kirbina
Pizza the Hutt
Kirbina
4
Anila
Miror B.
Anne Maria
Miror B.
Linda
Linda
Linda
5
Canada
Anne Maria
BBBC
Anne Maria
Julian
Julian
Julian
Anne Maria Finds The Hidden Power Of Veto
6
Pizza the Hutt
Phoebe
Miror B.
Phoebe
Anne Maria
Anne Maria
Anne Maria Uses The Hidden Power Of Veto
Phoebe
Phoebe
Scarce
Jury Phase Begins
FF
BBBC
Anne Maria
Scarce
Courtney
Glydon
Glydon
Glydon
7
Pizza the Hutt
Anne Maria
Sally
Anne Maria
Scarce
Scarce
Scarce
FF
Sally
Courtney
Miror B.
Miror B.
8
Anila
Pizza the Hutt
BBBC
Pizza the Hutt
Pizza the Hutt
Sally
Anne Maria
9
Anne Maria
BBBC
Sally
BBBC
BBBC
Anila
Anila
10
Courtney
Sally
Courtney
Sally
Anne Maria
Anne Maria
Anne Maria
FF
Courtney
Sally
Sally
Anila
Runner-Up: Anila Mirza (3 Jury Votes)
Winner: Courtney Marit (4 Jury Votes)
America's Favorite: Pizza the Hutt
Big Brother 28[]
Week No.
HoH Winner
Roadkill Winner
Nominations
PoV Winner
Nominations
Evicted
Team The Sea: Anne Marit, Turd, Virginia, Djimmi
Team Demon Kitty: Marianne, Tish, Waldo, Friga
Team Amsterdam: Solveig, Ross, Kyle, Mr. Goldenfold
Team Superior: Turid, Shane, Welderberg, Zero Suit Samus
1
ZSS
Welderberg (Team Superior)
Goldenfold
Anne Marit
Kyle
Anne Marit
Ross
Kyle
Ross
Solveig
Solveig
2
Tish (Team Demon Kitty)
Goldenfold
Goldenfold
Tish
Kyle
Kyle
Welderberg
Welderberg
Turd
Turd
3
Anne Marit (Team The Sea)
Solveig
Welderberg
Marianne
Welderberg
Tish
Friga
Waldo
Tish
Tish
4
Welderberg (Team Superior)
Friga
Djimmi
Djimmi
Turd
Goldenfold
Goldenfold
Goldenfold
Anne Marit
Anne Marit
Battle Back Competition: Tish Simmonds Returns
5
Turd
Welderberg
Anne Marit
Welderberg
Tish
Anne Marit
Tish
Jury Phase Begins
6
America's Care Package #1: Djimmi Receives The Never Not Pass
Anne Marit
Welderberg
Anne Marit
Welderberg
Welderberg
Turd
Turd
7
America's Care Package #2: Turid Receives The Power To Eliminate Two Eviction Votes
Waldo
Anne Marit
Solveig
Anne Marit
Anne Marit
Turd
Djimmi
FF
Marianne
Djimmi
Shane
Djimmi
Waldo
Waldo
Waldo
8
America's Care Package #3: Marianne Receives Super Safety
Shane
Turid
Djimmi
Turd
Turd
Solveig
Solveig
9
America's Care Package #4: Virginia Receives Co-HOH
Friga
Djimmi
Turid
Djimmi
Marianne
Virginia
Marianne
Marianne
Anne Marit Bergheim Returns to the Game
10
America's Care Package #5: Solveig Receives the BB Bribe